העסקה נכונה (ובטוחה) של עובד\ת במשק בית

בישראל של שנות האלפיים התופעה של העסקת עובדים סיעודיים, עובדי גינון , עובדי ניקיון ומשק בית נפוצה מאוד.
במאמר זה נסקור בקצרה את הדרך הנכונה והבטוחה ביותר להעסיק עובד משק בית, או במילים אחרות " להעסיק עובד\ת ולצאת מזה בשלום".

תחילה צריך להבין מדוע בכלל צריך לטרוח ולהתעמק בנושא , שעל פניו נראה כשולי ביותר שאינו דורש התייחסות רצינית מצדנו.
חשוב להבהיר כי כאשר אנו מעסיקים עובד בביתנו, אם לצורך ניקיון הבית, אם לצורך אחזקת הבית, טיפול בחולה, שמרטפות ואם לצורך ניקיון ואחזקה בבתים משותפים, אנו למעשה הופכים להיות מעסיקים לכל דבר ועניין.
עובדה זו מחייבת אותנו לשלם דמי ביטוח לאומי ומס בריאות על אותו עובד וכן בכל הזכויות הסוציאליות הקיימות בחוק לעובד מן המניין,
כגון: דמי חופשה ,דמי הבראה , נסיעות, דמי מחלה והפרשות לפנסיה ופיצויים.

מומלץ ביותר לבצע רישום ימי עבודה \ שעות עבודה לצורך חישוב אחוז המשרה, אשר מהווה את הבסיס לחישוב הזכויות הסוציאליות השונות.
כמו כן, רצוי שיהיה הסכם עבודה חתום וברור בין הצדדים כחלק מהחובה של המעסיק להודיע לעובד על תנאי עבודתו.

חשיפה לתביעה ולנזקים כלכליים עצומים

זה המקום להתריע ולהזהיר כי בדומה לעמיתו "העובד הרגיל" במידה ועובד משק בית במהלך העבודה, או לחלופין נפגע בדרך אל העבודה או מהעבודה לביתו, יהיה זכאי העובד לתבוע את המוסד לביטוח לאומי בתביעה קצרת טווח של גמלת תאונת עבודה המוגבלת ב 90 יום, ולאחר מכן לתבוע גמלת נכות מעבודה לצמיתות.

במידה והמעסיק לא דיווח על העסקתו של העובד , הרי שהמעסיק הופך בעצמו ל"מוסד לביטוח לאומי" לעניין זה, וכל סכום לו יהיה זכאי העובד, ישולם בסופו של דבר ע"י המעסיק, כאשר סכומים אלו יכולים להגיע למאות אלפי שקלים ויותר.
כמו כן, כל הוצאות הריפוי וההחלמה יוטלו על המעסיק, כחלק מאותו "הסדר".

אם כך כיצד עושים זאת בצורה נכונה ?

שלב ראשון – פתיחת תיק העסקת עובד משק בית במוסד לביטוח לאומי

1. תחילה עלינו לפתוח תיק כמעסיקים בסניף ביטוח לאומי הקרוב למקום מגוריו של המעסיק, בתוך שבועיים מן היום שהחל להעסיק את העובד.
ניתן גם למלא טופס 614 באופן מקוון באתר של המוסד לביטוח לאומי.

דיווחים שוטפים

2. על המעסיק לדווח באופן שוטף על עבודתו של העובד ולשלם בעדו את דמי הביטוח כאשר חובת הרישום, הדיווח והתשלום חלה גם על מי שמעסיק עובד שאינו תושב/ת ישראל.
זה המקום להדגיש שבדומה לכל עובד יש לקבל צילום ת.ז \ רישיון נהיגה ובמידה ומדובר על תושב חוץ יש לקבל העתק של אשרת עבודה בתוקף.

3. כמעסיקים עלינו לדווח ולשלם עבור העובד אחת לשלושה חודשים:
באפריל – דיווח על ינואר עד מרץ,
ביולי – דיווח על אפריל עד יוני
באוקטובר – דיווח על יולי עד ספטמבר,
בינואר- דיווח על אוקטובר עד דצמבר של השנה החולפת

כמה צריך לשלם?

שיעורי דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות מחושבים כאחוזים מהשכר החודשי של העובד , כאשר חשוב להדגיש שבנוסף לתשלומי ביטוח לאומי המעסיק מחויב בכלל החובות והזכויות הסוציאליות של העובד כפי שהוזכרו מקודם.

עובדים מגיל 18 עד גיל פרישה
תשלום המעסיק תשלום העובד סך הכול
דמי ביטוח לאומי 5.25 1.00 6.25%
דמי ביטוח בריאות 0.00 1.00 1.00%
סך הכול 5.25 2.00 7.25%
עובדים מגיל פרישה עד גיל הזכאות לקצבת זקנה שאינם מקבלים קצבת זקנה
תשלום המעסיק תשלום העובד סך הכול
דמי ביטוח לאומי 5.25 0.00 5.25%
דמי ביטוח בריאות 0.00 1.00 1.00%
סך הכול 5.25 1.00 6.25%

מקרים מיוחדים

עובדים שעדיין לא מלאו להם 18 שנים, או שהגיעו לגיל הפרישה והם מקבלים קצבת זקנה – ישלם עבורם המעסיק בלבד דמי ביטוח בשיעור של % 2 משכרם.
בכדי למנוע אי הבנות כדאי לקבל אישור או הצהרה מהעובד על כך.
עובדים תושבי יהודה שומרון או תושבי חוץ לארץ – ישלם עבורם המעסיק בלבד דמי ביטוח בשיעור של % 2 משכרם.

לסיכומו של עניין, העסקת של עובד משק בית בהרבה מקרים הכרחית וחיונית לתפקודם של הרבה משקי בית \ וועדי בית בישראל, הכרת החוק ויישומו יכולים לספק לנו הגנה משפטית מתביעות שכר, הגנה ביטוחית מתביעות ביטוח לאומי ובעיקר "שקט תעשייתי"

התחבר

איפוס סיסמה

סל הקניות שלך ריק כרגע.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

הסדרי נגישות

בבניין המשרדים קיימים הסדרי נגישות לבעלי מוגבלויות: בבניין בו פועלת החברה, ישנם שירותים נגישים המיועדים למבקרים עם מוגבלויות בכל קומה. כמו כן, קיימות חניות מיוחדות לנכים המגיעים למשרד ברכב ובעלי תו נכה, והן מסומנות בהתאם בחניונים הסמוכים. בנוסף, ניתן להשתמש במעליות הנגישות בבניין, והכניסות למבקרים עם מוגבלויות רחבות ומותאמות. כדי להבטיח נגישות מיטבית, נעשה שימוש בשיפוע בכניסה לבניין, המיועד לבעלי מוגבלויות וכיסאות גלגלים. כמו כן, ניתן להיכנס לבניין ולמשרדים עם חיית שירות.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.