חובת ניכוי מס הכנסה במקור לעצמאים וחברות

הקדמה :
ניכוי מס הכנסה במקור מתשלומים לספקים ונותני שירות אחרים הינה חובה המוטלת על חלק נרחב מהעצמאים והחברות.

הניכוי נע בין 20% ל 48% מס במקור, סכומים משמעותיים בכל קנה מידה, הרעיון מאחוריי חובה זו הוא שכל עצמאי יצטרך לבקש פטור מניכוי מס במקור יהפוך ל"משלם משכורת", אך פה קבור הכלב, הפטור ניתן רק לעצמאי וחברה המדווחת ומשלמת את כל הדו"חות והמיסים המתחייבים ממנה למס הכנסה ומע"מ, כך שבסופו של יום מדובר על ה"מקל והגזר".

אך השאלה היא כיצד נמנעים מכך ?

התשובה פשוטה – בקשה לקבלת פטור מניכוי מס במקור אשר מקטינה או מאפסת לחלוטין את חובת ניכוי מס במקור.

מה קורה אם לא בודקים \ מנכים מס הכנסה במקור ?

לפי החוק היבש , יש לרשויות את הזכות לא להכיר בהוצאה שהייתה לנו אם הייתה לנו חובה לנכות מס במקור ולצד השני לא היה פטור – לא נעים בכלל.
הניסיון מלמד כי לא ממהרים להשתמש באמצעי זה, אך לא כדאי לקחת סיכון, בעיקר כשמדובר על תשלומים גבוהים או קבועים כמו שכ"ד למשל.
המלצתנו היא פשוט לבקש מכל ספק ונותן שירות "פטור מניכוי מס במקור" שניתן להפיק בקלות מאתר "רשות המיסים" ולשמור אותו צמוד לחשבונית שקיבלנו מנותן השירות שאיתו עבדנו.

טיפ: מניסיוננו הרבה עסקים שלא חייבים בכלל לנכות מס במקור, משתמשים באישור ניכוי מס במקור זה , או ליתר דיוק בחוסר אישור ניכוי מס במקור כתירוץ לעכב ביצוע תשלום לספק או נותן שירות, ולכן לפני שאתם מבצעים גביה מלקוחותיכם, תבדקו האם יש לכם אישור מעודכן באתר רשות המיסים.

לא למתחילים… "חובת ניכוי מס במקור משירותים ונכסים"

"ניכוי מס במקור משירותים ונכסים", הינה חובה המוטלת על חברות וארגונים גדולים כאשר תקנות ניכוי מס ספציפיות אינן חלות.
כאשר יש הוראה ספציפית לניכוי במקור (ראה בטבלה בנספח 1), היא גוברת על ההוראה לניכוי במקור לפי תקנות ניכוי מ"שירותים או נכסים", רק כאשר משולם תשלום שאינו שייך לאחת הקטגוריות שבטבלה, יש לבדוק אם חלה חובת ניכוי במקור, לפי התקנה לניכוי במקור מ"שירותים ונכסים".

חברה, ככלל, חייבת בניכוי מס במקור משירותים ונכסים במידה ומחזורה ,כולל מע"מ, עולה על 5.2 מיליון ₪ או שהיא חייבת בניהול מערכת חשבונות כפולה בהתאם להוראות ניהול פנקסים.
נישומים החייבים לנכות במס במקור בשנת 2014 הם יחיד או חברה אשר חייב בשנת 2014 בניהול מערכת חשבונות כפולה בהתאם להוראות ניהול ספרים ואשר באחת משלוש השנים הקודמות היו חייבות בכך.

הערות ודגשים:

1. תמיד יש לבדוק אם חלה חובת ניכוי במקור מתשלומים לגביהם נקבעה חובה ספציפית לניכוי מס במקור, כגון, שכר סופרים, שכר דירקטורים, שכר מעניקי שירותי משרד, שכר דירה ועוד , ורק אם אין חובת ניכוי ספציפית יש לבדוק האם חלה חובת ניכוי על פי תקנת "שירותים או נכסים".
2. יש לנכות מס מהתשלום כולל מע"מ.
3. שיעור הניכוי הינו 30%, אלא אם המקבל מציג אישור על ניכוי נמוך יותר או פטור מניכוי.
4. תשלומים בעד שירותים או נכסים לספק חד פעמי בסכום שאינו עולה על 4,800 ₪ (לפני מע"מ), לא חייבים בניכוי מס במקור.

לסיכום, ניכוי מס במקור הינו אישור הניתן ע"י רשות המיסים כ"בונוס" על כך שאנו מדווחים ומשלמים את חובותינו במועד, יחד עם זאת לעיתים ניתן להיעזר בו גם כאמצעי לעיכוב תשלום לספקים, כך או כך כדאי להיות ערניים ולבדוק את הספקים שמולם אנו עובדים, כדי להימנע ממצב שלא מכירים בהוצאות העסקיות שהיו לנו.

כותב המאמר אלון טהורי הינו חשבונאי ויועץ מס מוסמך בעל רישיון ייצוג של המוסד לביטוח לאומי המנהל משרד יועץ מס המתמקד בייצוג של חברות ועסקים מול רשויות המס, לרבות ייעוץ עסקי ותכנוני מס הכנסה.

אין בתוכן האמור משום המלצה, חוות דעת משפטית, ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי; כמו כן אין התוכן הנ"ל מתיימר להיות מקיף או ממצה והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו.

נספח 1 – רשימת תשלומים ועסקים שחייבים לנכות מס במקור

סוג תשלום

הגדרת "משלם"

הגדרת "מקבל"

שיעור ניכוי (כשאין אישור)

הערות

עבודותחשמל אלקטרוניקהמתכתהלבשה (המחאה) חברה שזהו עיסוקה העיקרי (חברה בלבד) כל מקבל 30% הלבשה – לרבות ייצור מוצרי טקסטיל והלבשה מתכת – כולל תיקוניםחשמל ואלקטרוניקה – כולל תיקונים
שכר אומניםשכר בוחניםשכר סופרים ומוזיקאים כל משלם כל מקבל 48% כולל בעד תפאורההנחייהבימוילרבות תשלום להחזר הוצאות ומ.ע.מ
דמי שכירות עסקיים כל משלם בעד השכרת נכס עסקי(שנחשב אצלו כהוצאה) כל מקבל 35%
הובלה והולכת נוסעים משלם בעד הובלה שעיקר עסקו (בהובלה וכל משלם בעד הולכת נוסעים לעבודה וחזרה כל מקבל 30% לרבות בעד גרירה
שכר מרצים כל משלם כל מקבל 48% שכר מרצים – לרבות הרצאותהוראהתרגול ומופע שאינו אומנותי
תשלום לתושב חוץ כל משלם כל מקבל שאינו תושב ישראל 25% כאשר תושב החוץ הוא בעל מניות מהותי – 30%

התחברות

איפוס סיסמה

סל הקניות שלך ריק כרגע.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

הסדרי נגישות

בבניין המשרדים קיימים הסדרי נגישות לבעלי מוגבלויות: בבניין בו פועלת החברה, ישנם שירותים נגישים המיועדים למבקרים עם מוגבלויות בכל קומה. כמו כן, קיימות חניות מיוחדות לנכים המגיעים למשרד ברכב ובעלי תו נכה, והן מסומנות בהתאם בחניונים הסמוכים. בנוסף, ניתן להשתמש במעליות הנגישות בבניין, והכניסות למבקרים עם מוגבלויות רחבות ומותאמות. כדי להבטיח נגישות מיטבית, נעשה שימוש בשיפוע בכניסה לבניין, המיועד לבעלי מוגבלויות וכיסאות גלגלים. כמו כן, ניתן להיכנס לבניין ולמשרדים עם חיית שירות.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.